PROGRAM “OWARTE OKNA”

Nasze doświadczenie pokazuje nam, że krzywdzenie innych ludzi nie jest tylko sprawą “czterech ścian”, nie chcemy czekać z niesieniem pomocy myśląc, że to może jeszcze zbyt wcześnie, że jeszcze krzyki nie są zbyt głośne…

Z naszego doświadczenia wynika, iż przychylne nastawienie ludzi jest kluczowe w sytuacji szukania dla siebie ratunku. Często osoby doświadczające przemocy doznają wtórnego krzywdzenia w wyniku nieadekwatnego postrzegania ich sytuacji przez bliższe i dalsze otoczenie. Mity, stereotypy i błędne przekonania o sytuacji osób doświadczających przemocy stanowią jeden z istotnych powodów, dla których tak trudno szukać wsparcia w wychodzeniu z toksycznej relacji.

Do takiego myślenia chcemy zaprosić też Państwa. Przygotowaliśmy przy współpracy z ROPS i Samorządem Województwa Wielkopolskiego działania w obszarze przeciwdziałania przemocy. Cały pomysł opiera się na przeprowadzeniu webinariów tematycznych, porozmawiania o tym, czym faktycznie jest ta przemoc. Tytuł projektu to “Otwarte okna” i ma on dwojakie znaczenie. Z jednej strony nawiązuje do sytuacji wyjścia z relacji krzywdzącej, rozgrywającej się za zamkniętymi drzwiami. Zachęcamy w ten sposób o “otwarcia okna” i szukania dla siebie pomocy. Z drugiej z kolei tytuł nawiązuje do trudów życia codziennego wywołanych sytuacją pandemii, koniecznością korzystania z rzeczywistości wirtualnej w celu utrzymania relacji ze światem zewnętrznym.  Niezależnie od tego którą z perspektyw przyjmiemy – uznajmy, że nie jesteśmy sami w żadnej sytuacji i w żadnym problemie. 

Zapisz się, aby nie zapomnieć o naszych webinarach!

WSZYSTKIE WEBINARY BĘDZIEMY STREAMOWAĆ NA NASZYM KANALE YOUTUBE:

LISTA WEBINARÓW:

1. Ależ jestem kochana  – o miłych złego początkach.

PRELEGENT: Joanna Pijacka

Dawno, dawno temu była sobie księżniczka…”

Początki nowej znajomości mają często wiele wspólnego z bajką. Jak filmy romantyczne, gdzie następuje wyciemnienie ekranu i nie ukazuje się już prozy życia. Czy każda historia kończy się źle? Absolutnie nie! Czy możemy zrobić coś, by kreować swoje satysfakcjonujące relacje? TAK. Zapraszam do dyskusji o tym na co zwracać uwagę już od początku, jak reagować, jak się chronić, a przede wszystkim jak być nie tylko szczęśliwym, ale też dojrzałym w relacjach z innymi.

2. Gdy już wyszło szydło z worka.

PRELEGENT: Joanna Pijacka

Pogadajmy o tym z czym to się je. Bo jeśli już przemoc, to może jednak ma jakieś następstwa
i konsekwencje. A jeśli tak, to w jaki sposób na mnie wpływa? Czy przemoc następuje falami? Jak to wszystko sobie poukładać w głowie, by zrozumieć, że to nie jest prosty wybór czy odejść czy zostać.

3. Dla kogo terapia par i na czym właściwie polega?

PRELEGENT: Anna Dolczewska-Samela

Poszukiwanie rozwiązań dla trudności w relacji partnerskiej nie jest oznaką słabości. Jest oznaką dojrzałości i zaangażowania w budowanie dobrej relacji. Czasem jest trudno się dogadać, trudności się piętrzą, słowa jakby zmieniały znaczenie. Czym jest owo „dobre”? Przyjdźcie i posłuchajcie.

4. Z czym do terapii? – o jakich problemach się rozmawia?

PRELEGENT: Anna Dolczewska-Samela

Poszukiwanie rozwiązań dla trudności w relacji partnerskiej nie jest oznaką słabości. Jest oznaką dojrzałości i zaangażowania w budowanie dobrej relacji. Czasem jest trudno się dogadać, trudności się piętrzą, słowa jakby zmieniały znaczenie. Czym jest owo „dobre”? Przyjdźcie i posłuchajcie.

5. Zaburzenia komunikacji w rodzinie w kontekście uzależnień młodzieży.

PRELEGENT: Anna Hołubowska

Kim jesteś młody człowieku?

O dojrzewaniu, buncie, walce o autonomie i szalejących hormonach. O tym jak nasze rodzicielskie postawy i zachowania wpływają na komunikację i relacje z dziećmi. A przy okazji trochę o tym, co dzisiejszy świat oferuje naszej młodzieży. Gotowi?

6. Zajawka młodzieżowa, wybryk, fanaberie czy trudne zmagania z emocjonalnością nastoletniego czasu.

PRELEGENT: Justyna Świątek

Czy nastolatki chorują na depresję? Czy sytuacja rozwojowa nastolatka może mieć wpływ na fakt zachorowania? Dziecko chore czy źle wychowane? Czy obniżony nastrój to już zwiastun depresji?

O młodzieńczej depresji utajonej, dziecku osamotnionym, o uważności rodziców wobec swoich dzieci – nie w obrazie oczekiwań lecz budowaniu z nim relacji.

Jak nie sięgać po maski depresji.

7. Moja myśl, moja decyzja, moja psychika – jak dbać o najwrażliwszą sferę życia człowieka jaką jest zdrowie psychiczne.

PRELEGENT: Justyna Świątek

O poczuciu własnej wartości, autonomii wobec innych osób oraz niezależności w podejmowaniu życiowych decyzji. O świadomości własnych odczuć, przeżyć i potrzeb. O ważności nawiązywania i wzmacniania relacji międzyludzkich. Kiedy swobodnie mówić TAK, kiedy nie bać się mówić NIE.

8.  Ochrona osób krzywdzonych przemocą domową.

PRELEGENT: Joanna De Mezer

Porozmawiajmy o tym jak zmieniły się przepisy prawa w kontekście przemocy w rodzinie. Zastanówmy się w jaki sposób wpływają one na osoby doświadczające przemocy. Jakie nowe uprawnienia nadano policji przy interwencji? Kogo i kiedy można eksmitować za stosowanie przemocy? Jak można chronić osoby doświadczające przemocy, gdy eksmisja jest niemożliwa?

9. Dlaczego Niebieska Karta jest niebieska – porozmawiajmy o możliwościach i zastosowaniu tego dokumentu.

PRELEGENT: Agnieszka Kaczmarek

Termin: 09.11.2021, godz. 18:00

Niebieska Karta jest z nami od 24 lat – opracowana przez Policję przy współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i stąd jej niebieski kolor – jak mundur policjanta. Początkowo wprowadzona jako pilotaż a obecnie jako formalna ustawa obejmująca swoim zasięgiem szereg instytucji zaangażowanych w pomoc tam gdzie dochodzi do przekraczania granic, krzywdzenia, doświadczania lęku i strachu po to by osoby tego doświadczające nie były same.

Każda procedura to:

– po pierwsze – dokument w wersji papierowej;

– po drugie – „zaproszenie” do kontaktu ze stronami;

– po trzecie i najważniejsze – odrębna historia, historia osoby lub osób, które potrzebują być wysłuchane, zauważone i zaopiekowane w zależności od potrzeb sytuacji.

10.  Co robimy, żeby dać radę – o mechanizmach obronnych słów kilka.

PRELEGENT: Agnieszka Kaczmarek

Termin: 16.11.2021, godz. 18:00

Mechanizmy obronne są niezbędnym elementem składowym każdego z nas, mają na celu ochronić nas, naszą osobowość (nasze ego), zmniejszyć lęk, frustrację czy poczucie winy. Wobec tego, w co wyposażyła nas biologia a za co odpowiada wychowanie czy środowisko w którym wzrastaliśmy? Dlaczego każdy z nas stosuje różne metody radzenia sobie z wewnętrznymi konfliktami? Kiedy dany mechanizm nam pomaga a kiedy szkodzi? Kiedy potrzebna nam jest pomoc?

PRELEGENCI

Anna Dolczewska-Samela

Absolwentka psychologii specjalność: kliniczna oraz seksuologia. Certyfikat terapeuty uzyskała w berlińskim Instytucie Miltona Eriksona. Prowadzi gabinet poradnictwa i terapii indywidualnej – psychologicznej i seksuologicznej dla dorosłych oraz poradnictwa i terapii dla par. Prowadzi treningi, warsztaty oraz szkolenia dla personelu medycznego, pedagogów, psychologów, nauczycieli oraz rodziców z zakresu zdrowia psychicznego i seksualnego dorosłych, dzieci i młodzieży. Przez ponad 12 lat była asystentem w Zakładzie Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prowadząc zajęcia dydaktyczne dla studentów wszystkich kierunków. Aktualnie prowadzi zajęcia dla studentów studiów licencjackich, magisterskich i podyplomowych z zakresu Komunikacji z pacjentem, Seksuologii, Psychologii dzieci i młodzieży, Psychologii klinicznej i Psychologii zdrowia na kilku uczelniach.

Justyna Świątek

Specjalista pracy socjalnej w zakresie zdrowia psychicznego, pedagog, logopeda, akredytowany trener VCC. Zawodowo od wielu lat praktykuje w jednostkach pomocowych, szkołach, od 10 lat w głównym obszarze pracy i zainteresowań pozostaje praca z osobami chorującymi psychicznie oraz wspieranie rodzin osób dotkniętych chorobą psychiczną. Znaczący wymiar podejmowanych działań w problematyce zdrowia psychicznego obejmują spotkania psychoedukacyjne przeprowadzane z młodzieżą szkół średnich. Osoba z dużym doświadczeniem zawodowym i życiowym, którym chętnie dzieli się podczas prowadzonych szkoleń. Ceni sobie pracę z ludźmi i dla ludzi, spełnia się jako wolontariusz i towarzysz w wędrówkach przez życie.

Agnieszka Kaczmarek

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Szczecińskiego. Pedagog,  pracownik socjalny z 16letnim stażem, coach, trener. Zawodowo skupiona na pracy z drugim człowiekiem, w kryzysie i z wieloproblemowością. Od kilku lat pracuję metodą indywidualnego przypadku, skoncentrowaną na rozwiązaniach w różnorakich obszarach problemów społecznych, od trzech lat skupiona w obszarze pracy związanym z przemocą w rodzinie. Ukończyła szereg kursów i szkoleń pogłębiających wiedzę w dziedzinach swojej pracy. Mieszka w Poznaniu.

Joanna Pijacka

Absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza na kierunku pedagogika o specjalności praca socjalna i resocjalizacja. Dodatkowo po szkoleniach z Racjonalnej Terapii Zachowania, Terapii Krótkoterminowej Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, Pomocy Socjoterapeutycznej Dzieciom z Rodzin z Problemem Alkoholowym, Szkole Dla Rodziców. Na co dzień pracuje w charakterze pracownika socjalnego, mediatora, coacha oraz trenera. Akredytowany Trener, Trener Mediacji i Egzaminator w systemie VCC. W codziennej pracy zajmuje się wsparciem osób, które doświadczają przemocy domowej. Jest osobą, której motto życiowe brzmi: “zmiana jest szansą na lepsze życie”. Uwielbia prace z ludźmi i wśród ludzi. Prywatnie uwielbia upajać się różnorodną literaturą, relaksuje się przy pracach plastycznych. 

Anna Hołubowska

Pedagog, pracownik socjalny, obecnie asystent rodziny. Przez wiele lat pracowała z ofiarami przemocy wewnątrzrodzinnej w ośrodku interwencji kryzysowej. Od 10 lat pracuje w MOPR Poznań na stanowisku asystenta rodziny. 

Dr Joanna Rajewska de Mezer

Prawnik, radca prawny, wykładowca akademicki, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie pedagogiki, certyfikowany mediator. Długoletni współpracownik podmiotów pomocy społecznej w zakresie obsługi prawnej jednostek organizacyjnych pomocy społecznej i specjalistycznego poradnictwa prawnego. Wykładowca studiów podyplomowych z zakresu problematyki profilaktyki społecznej i resocjalizacji, organizacji i zarządzania w pomocy społecznej, gerontologii, organizowanych przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Koninie, Wyższą Szkołę Humanistyczną im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Lesznie. Członek Polskiego Centrum Mediacji Odział w Poznaniu. W sferze moich zainteresowań naukowych znajduje się problematyka poradnictwa prawnego, aktywizacji w działaniach podmiotów pomocy społecznej, podstaw prawnych i pedagogicznych resocjalizacji i readaptacji społecznej osób opuszczających instytucje o charakterze totalnym oraz wykorzystanie mediacji w rozwiązywaniu konfliktów w środowisku rodzinnym i szkolnym.

Banner Programu "Otwarte Okna"