Preambuła
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez personel fundacji jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Każdy z członków fundacji oraz osoby zatrudnione traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy
w jakiejkolwiek formie. Personel organizacji, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych danej organizacji oraz swoich kompetencji. Niniejszy dokument został stworzony, aby zapewnić małoletnim uczestnikom działań realizowanych przez Fundację maksymalny poziom bezpieczeństwa.
Rozdział I
Objaśnienie terminów
- 1.Personelem lub członkiem personelu fundacji jest zarząd fundacji, osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilno – prawnej, wolontariusze.
- 2.Zarządem fundacji są osoby, które w strukturze danej organizacji zgodnie
w obowiązującym prawem i wewnętrznymi dokumentami są uprawnione do podejmowania decyzji o działaniach organizacji.
3. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18 roku życia.
4. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka,
w szczególności jego rodzic, opiekun prawny lub faktyczny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.
5. Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka/opiekunów prawnych. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
6. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym członka personelu fundacji lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
7. Osoba odpowiedzialna za Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem to wyznaczony przez zarząd fundacji członek personelu sprawujący nadzór nad realizacją Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem w organizacji.
8. Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.
Rozdział II
Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci
1. Pracownicy dbają o bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu na organizowanych zajęciach, warsztatach i spotkaniach monitorują sytuacje i dobrostan dziecka.
2. Personel fundacji posiada wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci.
3. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka personel fundacji podejmuje rozmowę z opiekunami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.
4. Osoby zatrudnione przez fundację znają i stosują zasady bezpiecznych relacji personel–dziecko, rodzic – dziecko i dziecko–dziecko ustalone w organizacji. Fundacja korzysta z Zasad wypracowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę stanowiące załącznik nr 1 do niniejszych standardów.
5. Personel uczestniczy raz w roku w szkoleniach dotyczących rozpoznawania krzywdzenia małoletnich oraz procedur postępowania w sytuacji rozpoznania krzywdzenia.
Rozdział III
Sposób rekrutacji personelu
1. Rekrutacja personelu odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu.
2. Personel zatrudniony w fundacji pracuje w ramach umów zlecenie, a każda umowa zawierana jest do poszczególnych projektów. Każda zatrudniona osoba może mieć kilka zawartych umów rocznie.
3. Osoby upoważnione przez zarząd fundacji weryfikują kandydatów do pracy
w Krajowym Rejestrze Sprawców na Tle Seksualnym weryfikują personel raz do roku w związku z zawarciem pierwszej umowy w danym roku.
4. Zawierana umowa zlecenie zobowiązuje personel do każdorazowego zgłaszania pracodawcy zmiany swojej sytuacji prawnej w tym zakresie.
5. Personel podpisuje przy zawarciu umowy cywilno – prawnej następujące dokumenty:
a. oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami Ochrony Małoletnich stanowiące załącznik nr 2 do Standardów
b. oświadczenie o niekaralności stanowiące załącznik nr 3 do Standardów
b. oświadczenie o zamieszkiwaniu na terenie innych państw stanowiące załącznik nr 4 do Standardów
c. oświadczenie o niekaralności w innych krajach stanowiące załącznik nr 5 do Standardów
d. oświadczenie do celów weryfikacji osób w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym stanowiące załącznik nr 6 do Standardów
Rozdział IV
Procedury interwencji w przypadku podejrzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu dziecka
I.
1. Zagrożenie bezpieczeństwa dzieci może przybierać różne formy, z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu i komunikowania.
2. Na potrzeby niniejszego dokumentu przyjęto następującą kwalifikację zagrożenia bezpieczeństwa dzieci:
a. popełniono przestępstwo na szkodę dziecka (np. wykorzystanie seksualne, znęcanie się nad dzieckiem),
b. doszło do innej formy krzywdzenia, niebędącej przestępstwem, takiej jak np. krzyk, kary fizyczne, poniżanie,
c. doszło do zaniedbania potrzeb życiowych dziecka (np. związanych z żywieniem, higieną czy zdrowiem).
3. Na potrzeby niniejszego dokumentu wyróżniono procedury interwencji w przypadku
podejrzenia działania na szkodę dziecka przez:
a. osoby dorosłe (osoby zatrudnione w fundacji, inne osoby trzecie, rodziców/opiekunów prawnych),
b. inne dziecko.
II.
1. W przypadku powzięcia przez członka personelu podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, lub zgłoszenia takiej okoliczności przez dziecko lub opiekuna dziecka, członek personelu ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji zarządowi fundacji. Notatka ma formę pisemną.
2. Interwencja prowadzona jest przez zarząd fundacji tj. Prezesa, Sekretarza
i Skarbnika Zarządu Fundacji ReStart, dane tych osób umieszczone są na stronie fundacji w zakładce „o nas” i są dostępne dla dzieci, instytucji i opiekunów małoletnich.
3. Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony zarządu fundacji, a nie została wyznaczona osoba do prowadzenia interwencji, wówczas działania opisane w niniejszym rozdziale podejmuje osoba, która dostrzegła krzywdzenie lub do której zgłoszono podejrzenie krzywdzenia.
4. Do udziału w interwencji można doprosić specjalistów, w szczególności psychologów i pedagogów, celem skorzystania z ich pomocy przy rozmowie
z dzieckiem o trudnych doświadczeniach.
5. Prezes fundacji dokonuje wpisu zgłoszonej interwencji, nadaj numer i uzupełnia niezbędne dane w rejestrze interwencji (wzór rejestru stanowi załącznik nr 7 niniejszych Standarów). Rejestr prowadzony jest w wersji elektronicznej.
6. Zarząd fundacji informuje osoby zatrudniane o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinno-opiekuńczy, lub najbliższy ośrodek pomocy społecznej).
7. Po poinformowaniu opiekunów zgodnie z punktem poprzedzającym, zarząd fundacji składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek
o wgląd w sytuację rodziny do właściwego sądu, a także zawiadamia ośrodka pomocy społecznej.
8. Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym.
9. Z przebiegu każdej interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi
Załącznik nr 8 do niniejszych Standardów. Kartę interwencji przechowywana jest
w segregatorze Standardy Ochrony Małoletnich w zakładce Interwencje. Wraz z kartą interwencji przechowywane są dokumenty związane z przeprowadzoną interwencją (zakres dokumentacji z każdej interwencji uzależniony jest od zebranych danych
w ramach podejmowanych działań interwencyjnych):
a. zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (wzór stanowi załącznik nr 9 niniejszych Standardów)
b. wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny (wzór stanowi załącznik nr 10 niniejszych Standardów)
III.
W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112. Poinformowania służb dokonuje członek personelu, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu
i następnie wypełnia kartę interwencji.
IV.
Krzywdzenie przez osobę dorosłą
1.
1. W przypadku, gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka zarząd fundacji przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę
o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka, w szczególności jego opiekunami.
2. Zarząd fundacji stara się ustalić przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji lub stanowią zapis notatki służbowej do wypełnionej wcześniej karty interwencji.
3. W sytuacji zgłoszenia lub powzięcia informacji o krzywdzeniu dziecka
w jednostce/organizacji/placówce, w której pracownicy fundacji realizują działania, zgłaszają powzięte informacje do osoby wyznaczonej przez jednostkę/organizację/placówkę do podejmowania interwencji.
2.
4. Zarząd fundacji organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.
5. W przypadku, gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo zarząd fundacji sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z użycie przemocy i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury.
6. W przypadku, gdy z rozmowy z opiekunami wynika, że nie są oni zainteresowani pomocą dziecku, ignorują zdarzenie lub w inny sposób nie wspierają dziecka, które doświadczyło krzywdzenia zarząd fundacji sporządza wniosek o wgląd w sytuację rodziny, który kieruje do właściwego sądu rodzinnego.
7. W przypadku, gdy z przeprowadzonych ustaleń wynika, że opiekun dziecka zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne lub rodzina jest niewydolna wychowawczo (np. dziecko chodzi w nieadekwatnych do pogody ubraniach, opuszcza miejsce zamieszkania bez nadzoru osoby dorosłej), rodzina stosuje przemoc wobec dziecka (rodzic/inny domownik krzyczy na dziecko, stosuje klapsy lub podobne rodzajowo kary fizyczne), należy poinformować właściwy ośrodek pomocy społecznej o potrzebie pomocy rodzinie, gdy niespełnianie potrzeb wynikających z sytuacji ubóstwa, bądź – w przypadku przemocy i zaniedbania – konieczności wszczęcia procedury „Niebieskie Karty”.
8. W przypadku, gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez członka personelu fundacji,
wówczas osoba ta zostaje odsunięta od wszelkich form kontaktu z dziećmi (nie tylko
dzieckiem pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy.
9. W przypadku, gdy członek personelu fundacji dopuścił się wobec dziecka innej formy krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę, zarząd organizacji powinien zbadać wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności wysłuchać osobę podejrzewaną o krzywdzenie, dziecko oraz innych świadków zdarzenia. W sytuacji, gdy naruszenie dobra dziecka jest znaczne, w szczególności, gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności dziecka, należy rozważyć rozwiązanie stosunku prawnego z osobą, która dopuściła się krzywdzenia, lub zarekomendować takie rozwiązanie zwierzchnikom tej osoby. Jeżeli osoba, która dopuściła się krzywdzenia, nie jest bezpośrednio zatrudniona przez organizację, lecz przez podmiot trzeci, wówczas należy zarekomendować zakaz wstępu tej osoby na teren organizacji, a w razie potrzeby rozwiązać umowę z instytucją współpracującą.
10. Wszystkie osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych powzięły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
11. W przypadku, gdy podejrzenie zagrożenia bezpieczeństwa dziecka zgłosili opiekunowie dziecka, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów dziecka na piśmie.
V
Krzywdzenie rówieśnicze
1. W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne dziecko przebywające
w fundacji (np. na zajęciach grupowych) należy przeprowadzić rozmowę z dzieckiem podejrzewanym o krzywdzenie oraz jego opiekunami, a także oddzielnie z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu i jego opiekunami. Ponadto należy porozmawiać z innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu. W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka krzywdzonego. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji. Dla dziecka krzywdzącego oraz krzywdzonego sporządza się oddzielne karty interwencji.
2. Wspólnie z opiekunami dziecka krzywdzącego należy opracować plan naprawczy, celem zmiany niepożądanych zachowań.
3. Z opiekunami dziecka poddawanego krzywdzeniu należy opracować plan zapewnienia mu bezpieczeństwa, włączając w ten plan sposoby odizolowania go od źródeł zagrożenia.
4. W trakcie rozmów należy upewnić się, że dziecko podejrzewane o krzywdzenie innego dziecka samo nie jest krzywdzone przez opiekunów, innych dorosłych bądź inne dzieci.
5. W przypadku potwierdzenia takiej okoliczności należy podjąć interwencję także
w stosunku do tego dziecka.
6. W przypadku, gdy dziecko krzywdzące nie uczestniczy w działaniach organizacji należy porozmawiać z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu, innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu, a także z opiekunami dziecka krzywdzonego celem ustalenia przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne
i fizyczne dziecka. Zarząd fundacji organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb oraz o sposobach reakcji na zdarzenie (poinformowanie sądu rodzinnego, poinformowanie szkoły, poinformowanie opiekunów dziecka krzywdzącego).
7. Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko w wieku od 13 do 17 lat,
a jego zachowanie stanowi czyn karalny, należy ponadto poinformować właściwy miejscowo sąd rodzinny lub policję poprzez pisemne zawiadomienie.
8. Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko powyżej lat 17, a jego zachowanie stanowi przestępstwo, wówczas należy poinformować właściwą miejscowo jednostkę policji lub prokuratury poprzez pisemne zawiadomienie.
Rozdział V
Zasady ochrony wizerunku dziecka
I.
1. Fundacja zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
2. Fundacja, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka.
II.
1. Personelowi fundacji nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie
organizacji bez pisemnej zgody opiekuna dziecka.
2. W celu uzyskania zgody, o której mowa powyżej, personel organizacji może skontaktować się z opiekunem dziecka i ustalić procedurę uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka – bez wiedzy i zgody tego opiekuna.
3. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
III.
1. Upublicznienie przez członka personelu wizerunku dziecka utrwalonego
w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody opiekuna dziecka.
2. Pisemna zgoda, o której mowa powyżej, powinna zawierać informację, gdzie będzie
umieszczony zarejestrowany wizerunek i w jakim kontekście będzie wykorzystywany (np. umieszczony zostanie na stronie www.youtube.com w celach promocyjnych).
Rozdział VI
Zasady dostępu dzieci do Internetów
1. W Fundacji ReStart nie ma możliwości korzystania przez dzieci z dostępu do Internetu. Wszelkie nośniki do korzystania z Internetu będące w posiadaniu małoletnich są ich prywatną własnością, a za treści w nich dostępne odpowiadają rodzice/opiekunowie małoletnich.
2. Oferowane zajęcia bazują na formie warsztatowej i indywidualnej, stwarzając sytuację do doświadczenia własnego i nie wymagają dostępu małoletniego do Internetu.
3. Przed przystąpieniem małoletniego do zajęć organizowanych przez fundację rodzic jest informowany, iż pozostawia małoletniemu nośnik z dostępem do Internetu na własną odpowiedzialność.
Rozdział VII
Monitoring stosowania Polityki
1. Zarząd fundacji wyznacza Prezesa Fundacji, Skarbnika Fundacji i Sekretarza Fundacji, jako osoby odpowiedzialną za Politykę ochrony dzieci w organizacji.
2. Osoby, o których mowa w punkcie poprzedzającym, są odpowiedzialne za monitorowanie realizacji Standardów, za reagowanie na sygnały naruszenia Standardów, prowadzenie rejestru interwencji oraz za proponowanie zmian
w Standardach.
3. Osoby te, przeprowadzają wśród personelu organizacji, raz w każdym roku kalendarzowym ankietę online, która ma na celu monitorowanie poziomu realizacji Standardów.
4. W ankiecie personel może proponować zmiany Standardów oraz wskazywać naruszenia Standardów w organizacji.
5. Zarząd fundacji dokonuje opracowania ankiet wypełnionych przez członków personelu. Sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazuje Prezesowi fundacji.
6. Zarząd fundacji wprowadza do Standardów niezbędne zmiany i ogłasza personelowi fundacji i ich opiekunom nowe brzmienie dokumentu.
Rozdział VIII
Przepisy końcowe
1. Standardy wchodzą w życie z dniem ich przyjęcia przez zarząd fundacji.
2. Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla personelu organizacji, dzieci i ich opiekunów, w szczególności poprzez wywieszenie w miejscu ogłoszeń dla personelu lub poprzez przesłanie jej tekstu drogą elektroniczną oraz poprzez zamieszczenie na stronie internetowej i wywieszenie w widocznym miejscu w siedzibie, również w wersji skróconej, przeznaczonej dla dzieci.
Załącznik nr 1 do Standardów Ochrony Małoletnich
ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI
Załącznik nr 2 do Standardów Ochrony Małoletnich
Poznań, dnia.…………………
………………………………………………………….
(Nazwisko i imię)
Oświadczenie
Ja niżej podpisana/y oświadczam, że zapoznałam/em się z treścią Standardów Ochrony Małoletnich obowiązujących w Fundacji ReStart i zobowiązuję się do ich przestrzegania.
………………………………………………. (podpis pracownika)
Załącznik nr 3 do Standardów Ochrony Małoletnich
………………………………………..
( imię i nazwisko)
………………………………………..
(adres zamieszkania)
……………………………………….
(numer dokumentu tożsamości)
OŚWIADCZENIE
W związku z zatrudnieniem w okresie od 20.07.2020 do 31.07.2020 przez Fundację ReStart, ul. Dzieci Wrzesińskich 13, 61–066 Poznań w charakterze wychowawcy wypoczynku dzieci i młodzieży, oświadczam, że:
- nie byłam karana za:
- umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu na szkodę małoletniego,
- przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę małoletniego,
- przestępstwo przeciwko rodzinie i opiece, z wyjątkiem przestępstwa określonego w art. 209 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.),
- przestępstwo określone w rozdziale 7 ustawy z dnia 29 lipca 2005r.
o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2012 r. poz. 124)
- nie orzeczono wobec mnie:
- zakazu prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi,
- obowiązku powstrzymywania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach,
- zakazu kontaktowania się z określonymi osobami lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu.
………………………………………………………..
(czytelny podpis)
………………, ………………………
(miejsce i data złożenia oświadczenia)
Załącznik nr 4 do Standardów Ochrony Małoletnich
…………………………………. Poznań, dnia.…………………
Imię i nazwisko
Oświadczenie
Na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich oświadczam, że w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwałam/em nie zamieszkiwałam/em* na terenie państwa lub państw innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo mojego obywatelstwa:
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
(państwa zamieszkiwania**)
Oświadczam, że jestem świadoma/y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
…………………………………….
(podpis kandydata/tki do pracy/ zleceniobiorcy*)
* niepotrzebne skreślić.
** należy wymienić wszystkie państwa w których kandydat/ zleceniobiorca zamieszkiwał w ciągu ostatnich 20 lat inne niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa kandydata/ zleceniobiorcy.
Objaśnienia
- Jeżeli kandydat/zleceniobiorca będący obywatelem wyłącznie Rzeczpospolitej Polskiej złożył oświadczenie, że ciągu ostatnich 20 lat nie zamieszkiwał na terenie innych państw niż Rzeczpospolita Polska nie dotyczą go wymogi z art. 21 ust. 6-7 ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, tj. m.in. nie musi składać oświadczeń z art. 21 ust. 7 ww. ustawy.
- Jeżeli kandydat/zleceniobiorca posiadający obywatelstwo innego państwa niż Rzeczpospolita Polska:
- złożył oświadczenie, że ciągu ostatnich 20 lat nie zamieszkiwał na terenie innych państw niż Rzeczpospolita Polska i państwie obywatelstwa kandydata,
- oraz przedłożył pracodawcy lub innemu organizatorowi informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, o której mowa w art. 21 ust. 4 ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym
i ochronie małoletnich,
nie dotyczą go wymogi z art. 21 ust. 6-7 ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, tj. m.in. nie musi składać oświadczeń z art. 21 ust. 7 ww. ustawy.
- Jeżeli kandydat/ zleceniobiorca złożył oświadczenie, że ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwałna terenie innych państw niż Rzeczpospolita Polska i państwie obywatelstwa kandydata, musi spełnić wymogi z art. 21 ust. 5-7 ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, tj. m.in. złożyć oświadczenia z art. 21 ust. 7 ww. ustawy, jeżeli nie złożył dokumentów (informacji z rejestru karnego) z art. 21 ust. 4, 5, 6 cytowanej ustawy.
Załącznik nr 5 do Standardów Ochrony Małoletnich
…………………………………. Poznań, dnia.…………………
Imię i nazwisko
Oświadczenie
Na podstawie art. 21 ust. 7 ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich oświadczam, że Państwo/a,
w których zamieszkiwałam/em w ciągu ostatnich 20 lat, tj.………………………………………
………………………………………………………………………………………………….……….*
- nie przewiduje/ą wydawania informacji z rejestrów karnych uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi;
- oraz w tym państwie/ach nie prowadzi się rejestru karnego.
W związku z tym oświadczam, że nie byłam/em prawomocnie skazana/y w tym państwie/ach za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w:
- rozdziale XIX Kodeksu karnego (art. 148–162 – przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu),
- rozdziale XXV Kodeksu karnego (art. 197–204 – przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności),
- art. 189a Kodeksu karnego (handel ludźmi),
- art. 207 Kodeksu karnego (znęcanie się),
- ustawie z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.
Oświadczam ponadto, że nie wydano wobec mnie innego orzeczenia, w którym stwierdzono, że dopuściłam/em się takich czynów zabronionych oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
Oświadczam, że jestem świadoma/y odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
…………………………………….
(podpis kandydata/tki do pracy/ zleceniobiorcy**)
* należy wymienić wszystkie państwa zamieszkiwania kandydata/zleceniobiorcy, z których nie dostarczono dokumentów (informacji z rejestru karnego), o których mowa w art. 21 ust. 4, 5, 6 ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
** niepotrzebne skreślić.
Załącznik nr 6 do Standardów Ochrony Małoletnich
OŚWIADCZENIE
do celów weryfikacji osób w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
Zgodnie z art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie
o ochronie danych), publ. Dz. Urz. UE L Nr 119, Administratorem danych jest Fundacja ReStart,
ul. Dzieci Wrzesińskich 13, Poznań, tel. 695 626 730, e-mail: kontakt@fundacjarestart.com, reprezentowany przez Prezesa oraz Skarbnika Fundacji.
Dane osobowe będą przetwarzane w celu weryfikacji osób w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
- Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji w/w celu z uwzględnieniem okresów przechowywania określonych w przepisach odrębnych, w tym przez okres niezbędny do archiwizacji.
- Podstawą prawną przetwarzania danych jest art. 6 ust. 1 lit. c) ww. rozporządzenia (wypełnienie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze). Realizacja zadania w zakresie ww. weryfikacji wiąże się z koniecznością przetwarzania danych osobowych, co znajduje podstawę w przepisach ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 405) oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 lipca 2017 r. w sprawie trybu, sposobu i zakresu uzyskiwania i udostępniania informacji z Rejestru z dostępem ograniczonym oraz sposobu zakładania konta użytkownika (Dz. U. z 2017 r. poz. 1561). Osoba, której dane dotyczą jest zobowiązana do podania danych osobowych na podstawie w/w ustawy i rozporządzenia.
- Dostęp do danych osobowych mają osoby działające z upoważnienia administratora i przetwarzające dane wyłącznie na jego polecenie.
- Osoba, której dane dotyczą ma prawo do:
- żądania dostępu do danych osobowych oraz ich sprostowania lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych;
- wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Dane osobowe niezbędne do weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym:
Numer PESEL (o ile został nadany) | |
Pierwsze imię | |
Nazwisko | |
Nazwisko rodowe | |
Imię ojca | |
Imię matki | |
Data urodzenia |
Oświadczam, że w/w dane osobowe są aktualne. Przyjmuję do wiadomości, że jestem zobowiązany do poinformowania administratora o zmianie danych osobowych.
…………………………………….
(data i czytelny podpis)
Załącznik nr 7 do Standardów Ochrony Małoletnich
Załącznik nr 8 do Standardów Ochrony Małoletnich
KARTA INTERWENCJI
1. | Imię i nazwisko dziecka PESEL / data urodzenia | |||
2. | Przyczyny interwencji (forma krzywdzenia) | |||
3. | Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia (imię, nazwisko, dane kontaktowe) | |||
4. | Dane rodzica / opiekuna prawnego (jeżeli osoba zawiadamiająca nie jest opiekunem dziecka) | |||
5. | Opis podjętych działań | Data | Działanie | |
6. | Spotkania z opiekunami dzieci | Data | Opis spotkania | |
8. | Forma podjętej interwencji (zakreślić właściwe | • zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa | ||
• wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny | ||||
• inne (opis) | ||||
9. | Dane dotyczące interwencji (nazwa organu, do którego zgłoszono interwencję) i data interwencji | |||
10. | Wynik interwencji: działania organów wymiaru sprawiedliwości, inne. | Data | Działanie | |
Podpis Interwenta ………………………………………………..
Data sporządzenia dokumentu ……………………………………
Załącznik nr 9 do Standardów ochrony małoletnich
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (wzór)
Poznań, dnia ……………………………
Prokuratura Rejonowa w ……………………………
Zawiadamiający: …………………………… z siedzibą w ……………………………
reprezentowana przez: ……………………………
adres do korespondencji: ……………………………
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa
Niniejszym składam zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa …………………………… na szkodę małoletniego ………………………………… (imię i nazwisko, data urodzenia) przez …………………………………………… (imię i nazwisko domniemanego sprawcy).
Uzasadnienie
W trakcie wykonywania przez …………………………… (imię i nazwisko pracownika lub współpracownika/wolontariusza) czynności służbowych – wobec małoletniej/go…………………………….… imię i nazwisko), dziecko ujawniło niepokojące treści dotyczące relacji z ………………………………
Dalszy opis podejrzenia popełnienia przestępstwa
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….…………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………
Mając na uwadze powyższe informacje, a także dobro i bezpieczeństwo małoletniej/małoletniego wnoszę o wszczęcie postępowania w tej sprawie.
…..…………………………..
podpis osoby upoważnionej
Załącznik nr 10 do Standardów ochrony małoletnich
Wzór wniosku o wgląd w sytuację dziecka / rodziny
Poznań, dnia ………………………….
Sąd Rejonowy w …………………..
IV Wydział Rodzinny i Nieletnich
adres sądu
Wnioskodawca: imię i nazwisko osoby zgłaszającej
adres osoby zgłaszającej
Uczestnicy postępowania: imiona i nazwiska rodziców
adres zamieszkania rodziny
Rodzice małoletniego: imię i nazwisko dziecka
Wniosek o wgląd w sytuację dziecka
Niniejszym wnoszę o wgląd w sytuację małoletniego …………………………………………. (imię i nazwisko dziecka, adres zamieszkania) i wydanie odpowiednich zarządzeń opiekuńczych.
Uzasadnienie
Z informacji uzyskanych od pracowników ………………………… będących w kontakcie z małoletnim/ą wynika, że:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Mając powyższe fakty na uwadze można przypuszczać, ze dobro małoletniego ………………. jest zagrożone, a ………………………….. nie wykonują właściwie władzy rodzicielskiej.
W związku z powyższym, wnoszę o wydanie odpowiednich zarządzeń w celu zabezpieczenia dobra małoletniego dziecka.
…………………………………………
(podpis osoby upoważnionej)